فشار

فشار چیست ؟

فشار یک کمیت نرده‌ای است که به صورت نیرو بر واحد سطح تعریف می‌شود. یکای فشار در دستگاه بین‌المللی یکاها پاسکال است. یک پاسکال برابر یک نیوتون بر مترمربع (N/m²) است. فشار گِیج، فشاری است که معمولاً در فشارسنج‌ها نشان داده می‌شود و مقدار آن نسبت به فشار محیط سنجیده می‌شود.

برای بیان فشار از واحدهای متنوعی استفاده می‌شود. پاسکال، پوند بر اینچ مربع، میلیمتر ستون آب، اینچ جیوه، بار و اتمسفر برخی از واحدهای استفاده شده برای بیان فشار است.

فشار سنج چیست ؟

فشارسنج یا بارومِتر (به فرانسوی: Baromètre) دستگاهی است که در هواشناسی برای اندازه‌گیری فشار اتمسفر به کار می‌رود.

گیج فشار چیست ؟
گیج های فشار یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات اندازه گیری فشار می باشند که در صنایع مختلف برای اندازه گیری فشار مایع و گاز مورد استفاده قرار می گیرند. گیج های فشار بر اساس نوع سیال، نوع کاربری، محیط مورد استفاده و موارد دیگر، در انواع بسیار متفاوتی ساخته می شوند.

سنسور فشار چیست؟
سنسور فشار، اطلاعات فشار را تبدیل به یک سیگنال الکتریکی می کند.

سوییچ فشار چیست ؟
پرشر سوئیچ ابزاری برای کنترل وضعیت فشار در یک محیط فرآیندی است که
می تواند وضعیت فشار یک فرآیند تولیدی را تحت کنترل داشته باشد.

همان طور که در قسمت دوم نام آن معلوم است (کلمه سوئیچ به معنی تغییر وضعیت) در اصل استفاده و دلیل استفاده سوئیچ های فشار در آن است که
در موقع تغییر فشار به صورت غیر استاندارد منجر به تغییر کلی می شود و
تا زمان کنترل کامل آن را ادامه می دهد.

ترانسمیتر فشار چیست؟
ترانسمیتر فشار یا «پرشر ترانسمیتر» (Pressure Transmitter)، وسیله‌ای است که به منظور دریافت، تبدیل و ارسال سیگنال‌های معرف فشار در سیستم‌های انتقال سیالات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله علاوه بر تعیین فشار سیالات مختلف نظیر گاز، مایع، هوا و روغن، امکان اندازه‌گیری دیگر کمیت‌های مهم صنعتی مانند جریان، سطح، چگالی، وزن و دما را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، در بسیاری از موارد، سیگنال ارسال شده توسط ترانسمیتر، به عنوان مبنای اندازه‌گیری دیگر کمیت‌های فیزیکی به کار گرفته می‌شود.