ترانسمیتر فشار

بدون شک یکی از مهم ترین و حیاتی ترین ابزارآلات برای جلوگیری از بروز حوادث فجیع در حوزه تجهیزات سنجش فشار، ترانسفر فشار است.

با نظارت مداوم بر روی کمیت های فیزیکی چون فشار، جریان، سطح، دما و… می توان به بهینه سازی هرچه بهتر عملکرد سیستم های صنعتی و جلوگیری کردن از اختلالات در روند فرآیند های مختلف ها، دست پیدا کرد. برای این اندازه گیری و کنترل کردن کمیت های فیزیک ابزار های مختلفی وجود دارد.

به چه چیزهایی ابزار دقیق می گوییم؟

برای نظارت بر روی نغییرات انواع کمیت های فیزیکی همچون دما جریان، فشار، سطح و… در سازه های مهندسی صنغتی و همچمیم ماشین آلات و فرآیند ها، نیازمند مجموعه ای از تجهیزات هستیم به نام ابزار دقیق یا لوله کشی یکی از بخش های اصلی کاربرد ابزار دقیق است.

انواع  تجهیزات ابزار دقیق

با توجه به ساختار آن به انواع الکتریکی، الکترونیکی و مکانیکی امکان تقسیم شدن دارند. این نوع از ابزارات و تجهیزات به منظور کنترل کردن و همچنین اندازه گیری دقیق پارمتر های مختلفی چون استاتیک، دما، سطح، ویسکوزیته، چگالی، فرآیند، تشعشعات و… مورد استفاده قرار میگیرد. 

درواقع نکته مهم نوع آن پارامتر قابل اندازه گیری و کنترل است که انواع ابزارآلات دقیق را تقسیم بندی میکند. متداول ترین ابزار دقیق و شناخته شده ترین آن میتوان به ترانسمیتر اشاره کرد. گیج فشار نیز یکی از متداول ترین نشانگرهای مورد استفاده در لوله کشی صنعتی است.

 

ترانسمیتر و ترانسمیتر فشار چیست؟

اگر برای شما هم سوال است که معنی لغوی ترانسمیتر چیست باید بگوییم که یعنی فرستنده، همانطور که در بالا توضیح داده شد، در حوزه کنترل ، وسیله ای است برای دریافت سیگنال هایی که در حالت استاندرد قابل تفسیر باشند. نکته مهم این است قابلیلت اندازه گیری داشته باشند و این امکان درموردشان فراهم باشد که انها را بشود به واحد کنترل تبدیل کرد.

درواقع این سیگنال ارسالی توسط ترانسمیتر فشار ، نشان دهنده یک کمیت فیزیکی میباشد که قابل بررسی است. ترانسمیتر ها نیز بر اساس واحد هایی که قابل اندازه گیری هستند، ترانسمیتر فشار در تمامی صنایعی که به انتقال مایعات مربوط هستند، میتواند کاربرد بسیار زیاد و مهمی داشته باشد به همین سبب این دستگاه از جایکاه بسیار مهمی در سیستم های کارخانه های فرآیندی برخوردار است.

ابزار ترانسمیتر فشار در کجا کاربرد دارد؟

تجهیزاتی که برای اندازه گیری فشار استفاده میشوند اصولا در مکان هایی مثل ، نیروگاه ها ، کارخانه های مختلفی مثل فرآوری مواد غذایی، کارخانه هایی که مواد شیمیایی تولید میکنند، پروژه های عمرانی، کارخانه های داروسازی و کاغذ سازی و کاربرد فراوانی در سیستم های پایپینگ، تاسیسات بعداشتی، تاسیسات سرمایشی و.. دارند.

هدف استفاده از ترانسمیتر فشار

به طور کلی محصولات سری اندازه گیری فشار درجه یک با دقت بالا برای شرایط کاری صنعتی طراحی شده اند و از فرآیندهای پیشرفته مختلف برای رفع نیازهای واقعی مشتریان استفاده می کنند.
برنامه های کاربردی ترانسمیتر فشار از این قرار است:

  • تشخیص و کنترل فرآیندهای صنعتی
  • سیستم های تشخیص خودکار
  • هیدرولیک و سیستم های کنترل پنوماتیک
  • ایستگاه های پمپاژ و سیستم های تصفیه آب
  • ماشین آلات صنعتی تولید

انواع ترانسمیتر فشار

ترانسمیترهای فشار را می توان به چهار نوع اصلی طبقه بندی کرد.

 ترانسمیتر فشار سنج

یک ترانسمیتر فشار سنج، فشارکار خودش را با فشار هوای اطراف مقایسه می کند. این فرستنده ها دارای پورت هایی برای برسی اندازه فشار هوای محیط اطراف هستند. فرستنده های فشار سنج بسیار دقیق امروزی می توانند تحت تأثیر نوسانات فشار محلی قرار گیرند.

 فرستنده مطلق

جالب است بدانید برای اندازه گیری فشار با دقت به خلاء کامل بهرهگیری میشوند. اساساً تحت اندازه‌گیری در یک فضای مهر و موم شده قرار می‌گیرد تا شرایطی شبیه به خلاء مطلق ایجاد کند. در نواحی ای که معمولا به ظرافت و نظارت بسیار بالایی نیاز دارند از فرستنده‌های فشار مطلق استفاده می‌شوند.

 فرستنده فشار دیفرانسیل

این ترانسمیترها درواقع جهت مقایسه کردن انواع فشار به کار می ایند. کاربرد آنها به هر دو، برنامه های کاربردی سطح و برنامه های جریان گسترش می یابد. این فرستنده ها به دلیل مزایایی که نسبت به سایر جایگزین ها دارند، برای اندازه گیری نرخ جریان استفاده شده اند.

ترانسمیتر فشار چگونه کار میکند؟

ترانسمیتر فشار می تواند تغییرات فشار را در هر شرایطی اندازه گیری کند و یک عدد دیجیتال گزارش دهد. ترانسفر فشار با استفاده و بهره گیری از اصول اساسی مکانیک سیالات کار میکند. ترانسمیتر فشار یک بخش برای اندازه گیری فشار سیستم قرار داده است و از یک بخش دیگری برای تبدیل فشار به سیگنال استاندارد استفاده میکند و سنسورهای فشار برای بسیاری از دستگاه‌هایی در رابطه با پزشکی، انواع صنعت ازجمله ساختمانی استفاده می‌شوند و تمامی صنایعی که برای عملکرد با دقت بالا به اندازه‌گیری فشار دقیق و پایدار نیاز دارند
اگر بخواهیم بیشتر بدانیم براید بگوییم ترانسمیتر فشار ابزاری است که فشار گازها یا مایعات را اندازه گیری میکند. این دستگاه از یک عنصر مهم بهره میبرد که حساس به فشار است و توانایی این را دارد که جهت تبادل و تبدیل اطلاعات فشار را به سیگنال خروجی بفرستد.

نتیجه گیری استفاده از ترانسمیتر فشار 

همانطور که توضیح داده شد بهترین کاربرد ترانسمیتر فشار، ارسال سیگنال با کمترین افت است که باعث بهینه شدن هزینه ها میشود. ترانسفر فشار میتواند در هر محیطی دوام کافی و لازم را داشته باشد و هر فشاری را تحمل کند، ولی قیمت ترانسمیتر فشار بصورت های مختلف است، برای استفاده از آن ممکن است متحمل هزینه زیادی شوید هرچند در نتیجه این هزینه با بهره بیشتر باز خواهد گشت.

ترانسمیتر فشار
ترانسمیتر فشار
×