سوئیچ جریان

سوئیچ جریان جزو تجهیزات حفاظتی محسوب می شود که وظیفه کنترل و نظارت بر مقدار جریان مایعات را بر عهده دارد.

در صورت افزایش و یا کاهش بسیار زیاد از مقدار جریان آب استاندارد و تنظیم شده، جهت حفاظت از تجهیزات هشدار داده و سنسور، سیگنال الکتریکی به پی ال سی یا کنترلر های الکتریکی ارسال می کند و آن ها را از افزایش یا کاهش جریان مایعات آگاه می کند.
برند های متفاوتی که به ساخت فلوسوئیچ ها را می پردازند. کیفیت ساخت محصول خود را نسبت به قبل افزایش می دهند تا رضایت کاربران از کیفت محصول، خود تبلیغی برای فروش فلو سوئیچ ها باشد.
شاید به نظر برسد که کمک گرفتن از این دستگاه هزینه بر و گران باشد، ولی در واقعیت جزو ارزانترین و کاربردی ترین روش هاست.
فلو سوئیچ ها انواع مختلف و متفاوتی دارند که کاربرد های فراوان و کمک کننده ای دارند و نوعی وسیه اندازه گیری محسوب می شود. فلو سوئیچ ها به دو دسته فلوسوئیچ مایعات و فلوسوئیچ هوا دسته بندی می شوند.
برای جریان مایعات، میزان جریان با سرعت و مقدار تغیرات انرژی جنبشی رابطه مستقیم دارد و با میزان اختلاف فشاری که باعث حرکت مایع درون لوله یا مجرا می شود در ارتباط است.

 

انواع مختلف یک فلوسوئیچ

  • فلو سوییچ هوا
  • فلوسوئیچ مایع
  • فلوسوئیچ پره ای
  • فلوسوئیچ دیسکی
  • فلوسوئیچ پیستونی
  • فلوسوئیچ خطی

کاربرد سوئیچ جریان 

هنگامی که جریانی در محیط وجود نداشته باشد، فلو سوئیچ موتور را متوقف میکند. هنگامی که جریان وجود داشته باشد، موتور را روشن می کند و وقتی جریان متوقف شده باشد، زنگ را قطع می کند و یا هشدار می دهد.
سوئیچ جریان یا فلو سوئیچ در تهویه، سیستم های گرمایش آب گرم، سیستم های پمپ، سیستم های آتش سوزی، سیستم های تصفیه آب، سیستم کلرینگ استخر و سیستم های خنک کننده استفاده می شود.
فلو سوئیچ ارسال کننده سیگنال به دستگاه دیگر است و نشان دهنده جریان به پمپ برای خاموش و روشن شدن است.
از کاربردهای معمول آن می‌توان به حفاظت از پمپ، حفاظت از مدار خنک کننده و آژیرهایی برای جریان‌های بالا و یا پایین اشاره کرد.

نصب فلو سوئیج

به دلیل وجود انواع مختلف این سوئیچ های جریان روند و نحوه نصب آنها هم متفاوت می باشد. از نصب سوئیچ جریان در نزدیکی پیچ ها، قسمت های باریک تر یا وسیع تر لوله که باعث نوسانات و ایجاد مشکل در سرعت جریان در این منطقه شود ، ممانعت کنید.
حتما توجه لازم را داشته باشید که افرادی متخصص باید درنصب سوئیچ مشارکت کنند و با توجه به نوع سوئیچ و محل نصب سوئیچ از ابزار و روش های مختلفی به کار می گیرند.
از اهم متر برای اندازه گیری مقاومت سوئیچ استفاده کنید و تأیید کنید که هنگام فعال شدن سوئیچ مدار و اطلاعات ثبت شده است.
توجه کنید که ممکن است که سوئیچ نصب شده شما زمانی به تعویض و یا تعمیر نیاز داشته باشد پس سعی کنید آن را در محلی نصب کنید که برای ارائه خدمات به آن دسترسی داشته باشید.
فلو سوئیچ باید در ارتفاع بالایی نصب شود که اسیب زیادی نبیند برای اسیب ندیدن و زنگ نزدن زود هنگام آن سعی کنید آبی بر روی آن ریخته نشود اگر ریخته شد اقدام به پاک کردن بکنید چرا که در غیر این صورت فلو سوئیچ شما زنگ خواهد زد.

 

نحوه استفاده از سوئیچ جریان

سوئیچ جریان دارای یک سیستم پدال می باشد که یک آهنربا دائمی دارد که در انتهای بالایی آن قرار دارد که یک نی خارج از جریان بالای این آهنربا وجود دارد.از آهنربا ی دیگری برای ایجاد نیرو و تنظیم دوباره با قطبیت مخالف استفاده می شود.

یعنی سیستم پدال هنگامی که با جریانی که قرار است کنترل شود تماس پیدا می کند، جابجا می شود و آهنربا موقعیت خود را نسبت به تماس سوئیچ تغییر می دهد. به محض قطع جریان، پدال به موقعیت قبلی خود باز می گردد و بسته به نوع تماس، بسته می شود.
در سوئیچ های جریان دیگ های بخار گازی برای جلوگیری و ممانعت از آتش سوزی، دیگ بخار های ساخته شده از فولاد زنگ نزن که دارای فضای داخلی کاملا آکبند می باشد و قبل از اینکه گازهای اضافی توسط فن ها از طریق دودکش تخلیه شود، استفاده می شود.
در پوش فلوسوئیچ ممکن است در اثر برخورد و ضربه دچار شکستگی شود که با بازکردن دو پیچی که در دو طرف در پوش قرار دارد می توان آن را تعویض کرد.
پس از عبور آب از فلوسوییچ، آب به سمت مبدل می رود و در آنجا آب در حین جریان،گرم شده و به سمت مصرف کننده فرستاده می شود در نتیجه آب سرد، در موقع عبور از مبدل ثانویه گرم می شود و به سمت مصرف کننده می رود.

 

برندهای ساخت سوئیچ جریان 

برندها انواع مختلفی از سوئیچ ها، لوازم جانبی و سیستم هایی را که به طور گسترده در آنها استفاده می شود، عرضه می کنند اما برخی برندها از محبوبیت کیفی بسیاری برخوردار هستند.

Honeywell و Dwyer از محبوب ترین برندها می باشند.

به حرکت فیزیکی مایع، گاز و یا بخار داخل لوله جریان می گویند. یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات اندازه گیری جریان، سوئیچ جریان می باشد. جریان باعث تحریک کردن سنسور فلو سوئیچ می‌شود.

خرید سوئیچ جریان

قبل از خرید از سلامت و کارکرد سوئیچ جریان مطمئن شوید.
سعی کنید از برند معتبری که آن را ساخته خرید کنید.
نوع ، اندازه ، ولتاژ و عملکرد صحیح سوئیچ های جریان نقش مهمی در خرید شما دارد.
با وجود فراوانی برند ها و محصولات تولیدی بسیار انتخاب برای شما کاربران تا حدودی سخت می شود.
قبل از خرید حتما در ارتباط با موضوع های رنج سوئیچ، نوع آن، نحوه اتصال آن و چگالی که درارتباط با فلو سوئیچ می باشند اطلاعاتی در نظر بگیرید.
برای خرید سوئیچ جریان و نحوه اتصال و کارکرد آن می توانید با ما و کارشناسان ما در تماس باشید و از مشاوره قبل از خرید ما بهره مند شوید.

×