سوییچ فشار

سوئیچ های فشار ابزاری برای کنترل فشار  و جزو تجهیزات اندازه گیری فشار هستند و در یک مدار مخصوص در سیستم های مختلف نصب و استفاده می شوند. فشاری که در محیط های صنعتی وجود دارد یا فشاری که در سیستم های مذکور باید به وجود بیایند و کنترل شوند، نقش مهمی در فرایند های صنعتی دارند.

سوئیچ های فشار کمک می کنند تا بتوانیم این فشار را کمتر یا بیشتر از حد معمول کنیم. همین طور می توان با استفاده از این سوئیچ ها مقدار فشار را به اندازه دلخواه رساند.

تصور کنید در یک کارخانه با یک کارگاه بزرگ، فشار وارد شده به یکی از مدارهای زیرساخت از مقدار تعیین شده بیشتر شود و قابل حدس است که چه اتفاقی ممکن است بیفتد، در این لحظه با توجه به نوع جریان عبوری از آن مدار ممکن است شاهد یک انفجار یا یک نشتی باشیم که به مرور تاثیر گذار باشد.

سوئیچ های فشار در چنین مواقعی، از وقوع خطر جلوگیری می کنند و نوع پیشرفته انها، می تواند هشدار بدهد.
سوئیچ های فشار تنوع چندان زیادی ندارند و ظاهر یکسانی دارند. تنها شاید از نظر ساختار و جزئیات کمی تفاوت داشته باشند که تشخیص این تفاوت ها توسط یک کارشناس خبره بایستی صورت بگیرد، زیرا این تفاوت های ساختاری در عملکرد سوئیچ فشار موثر است. برای انتخاب یک سوئیچ فشار مناسب با فضای مورد نظرتان می توانید از کارشناسان و مهندسین سایت ما راهنمایی بخواهید.

 

انواع سوئیچ فشار

سوئیچ های فشار چند دسته مختلف هستند و مانند سایر ابزار دقیق، خوشبختانه نوع الکتریکی و دیجیتالی که کار با آنها را ساده تر می کند نیز موجود است. در این بخش به توضیح هر کدام از سوئیچ های فشار می پردازیم.

سوئیچ های فشار به صورت کلی به دو دسته مکانیکی و الکتریکی تقسیم بندی می شوند. یک سوئیچ فشار یک کنتاکت سوئیچ مربوطه را به محض رسیدن به فشار از پیش مشخص شده باز میکند یا میبندد.

بسته به نیاز و ساختار، از کلیدهای فشار با کنتاکت های مکانیکی یا الکترونیکی، با یا بدون نمایشگر و گزینه های تنظیم مختلف استفاده می شود. سوئیچ های فشار در تعداد زیادی از فرآیندهای مهندسی صنعتی و فرآیند استفاده می شود. سوئیچ های الکترونیکی قابل برنامه ریزی (قابل تنظیم مستقیم) هستند و سوئیچ های مکانیکی ارزان تر هستند. اکثر سوئیچ های فشار به صورت بازکن، بسته کننده یا تعویض کننده موجود هستند.


سوئیچ های فشار الکترو مکانیکی

سوئیچ های فشار الکترومکانیکی از نوع سوئیچ های فشار الکترونیکی ارزان قیمت با نمایشگر دیجیتال نمایش فشار هستند. دو بخش این سوئیچ ها، قسمت تأخیر روشن و خاموش شدن در محدوده اندازه گیری آزادانه قابل تنظیم هستند.

یک سنسور سرامیکی نیز به عنوان عنصر حسگر استفاده می شود. اگر با سوئیچ فشار مکانیکی به فشار تعریف شده برسد و کلید فعال شود، کلید سیگنال الکتریکی ارسال می کند. برای این کار به انرژی کمکی نیاز ندارد. قابلیت اطمینان حاصل یکی از مزایای کلیدهای فشار مکانیکی است.

امروزه برای سوئیچینگ ولتاژهای بسیار پایین، میکروسوئیچ‌ های پر از گاز آرگون با کنتاکت‌های روکش طلا ارائه می شوند. هر جا که دقت سوئیچینگ بالا برای مانیتورینگ فشار لازم باشد از این دستگاه ها استفاده می شود. پایداری طولانی مدت بالا، قابلیت تکرارپذیری قابل اعتماد و طراحی کوچک و مستحکم آن را به دستگاهی ایده آل برای استفاده سری تبدیل کرده است.

 

سوئیچ های فشار الکتریکی

سوئیچ های فشار الکتریکی فرستنده فشار الکترونیکی را دارا هستند و از نمایشگر برای اندازه گیری و نظارت مداوم فشار استفاده می کنند و امکان برنامه ریزی آسان نقاط سوئیچینگ را بدون فشار ایجاد می کنند.

عملکرد تماس (کنتاکت NC / تماس NO)، نقاط تنظیم مجدد و عملکرد سوئیچینگ (عملکرد هیسترزیس / پنجره) را می توان برای هر نقطه سوئیچینگ برنامه ریزی کرد. جریان سوئیچینگ تا 500 میلی آمپر را می توان توسط ترانزیستورهای خروجی نیز سوئیچ کرد.

یک سوئیچ فشار الکترونیکی مبتنی بر یک سنسور فشار الکترونیکی است. علاوه بر سیگنال سوئیچینگ الکتریکی، بسیاری از سوئیچ های فشار الکترونیکی یک سیگنال آنالوگ اضافی متناسب با فشار منتشر می کنند و این نه تنها تعیین می کند که آیا به نقطه کلید تعیین شده رسیده است یا خیر، بلکه فشار واقعی اندازه گیری شده را نیز منتقل می کند.

فشار سوئیچ های الکترونیکی اغلب دارای نمایشگری هستند که می توان مقدار فشار اندازه گیری شده را روی آن خواند و تنظیمات و برنامه ریزی انعطاف پذیر را امکان پذیر کرد. نقاط سوئیچینگ، سیگنال خروجی، زمان تأخیر، هیسترزیس و بسیاری از پارامترهای دیگر را می توان به صورت جداگانه با برنامه تطبیق داد.
به لطف سلول های لایه نازک آزمایش شده و آزمایش شده، این فشار سوئیچ تکرارپذیری و دوام بسیار خوبی را حتی با تعداد زیاد تغییرات بار ارائه می دهد.

صفحه نمایش قابل چرخش و اتصال الکتریکی قابل چرخش امکان استفاده از این سوئیچ را حتی در شرایط سخت نصب فراهم می‌کند. در این نوع سوئیچ های فشار تمام قطعاتی که در تماس با محیط قرار می گیرند از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند، بنابراین تقریبا هیچ محدودیت رسانه ای برای فرستنده یا سوئیچ فشار الکترونیکی وجود ندارد.

فرستنده فشار الکترونیکی و سوئیچ فشار را می توان در انواع کارهای اندازه گیری در هیدرولیک و پنوماتیک استفاده کرد.

 

طرز کار سوئیچ های فشار

سوئیچ های فشار با استفاده از سنسورهای مکانیکی یا الکترونیکی فشار جاری را ثبت می کنند. اگر فشار از فشار مورد نظر بیشتر شود، کنترل پمپ، پمپ را خاموش می کند و اگر فشار کلید مربوطه به آن نرسید، کنتاکت های کلید برق بسته می شوند و پمپ دوباره راه اندازی می شود.

همین طور طرز کار سوئیچ فشار مخصوص آب و سوئیچ فشار مخصوص هوا با یکدیگر متفاوت است. یک سوئیچ فشار آب از نظر عملکردی در اصل مشابه یک سوئیچ فشار هوای استاندارد است که بسته به فشار مخزن فشار، کمپرسور را روشن و خاموش می کند و یک سوئیچ فشار برای آب هم اساساً همین کار را انجام می دهد، اما برای محیط آب و به طور ویژه برای این منظور طراحی شده است.

×