کنتور آب

اندازه گیری مصرف آب می تواند مزایای بسیاری باشد از جمله اطلاع از مصرف دقیق آب خانه، محسابه ی قیمت و … برای شما داشته باشد. در این مقاله به بررسی انواع رایج کنتور آب و مزایا و مشکلات مربوطه به آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

کنترل اب هوشمند

اندازه گیری مصرف آب چیست؟

اندازه گیری آب شامل استفاده از دستگاهی به نام کنتور آب برای اندازه گیری حجم آب مصرفی یک ساختمان مسکونی یا تجاری است که با آب عمومی تامین می شود. اندازه گیری آب نیز جریان را در نقطه خاصی از سیستم آب تعیین می کند.

وظیفه تامین‌کننده آب این است که کنتورهای آب را مانیتور و بررسی کند، اما به مشتریان توصیه می‌شود که برای اطمینان از دقیق بودن صورت‌حساب‌ها، مرتباً خودشان آن ها را بررسی کنند.

نحوه اندازه گیری مصرف آب

میزان مصرف آب بسته به منطقه در واحدهای مختلف اندازه گیری می شود.

در ایالات متحده، حجم آب مصرفی معمولاً بر حسب فوت مکعب (فوت 3) یا گالن ایالات متحده اندازه گیری می شود. در اکثر نقاط دیگر جهان، مصرف آب بر حسب متر مکعب (m3) یا لیتر اندازه گیری می شود.

کنتورهای آب دارای رجیستری هستند، مانند شماره گیری هایی که شبیه صفحه ساعت هستند. اینها میزان آب مصرف شده در یک واحد اندازه گیری خاص (به عنوان مثال گالن) را نشان می دهد. برخی از کنتورهای مدرن اکنون از صفحه نمایش LCD برای نمایش میزان مصرف آب استفاده می کنند.

کنتور آب

 

انواع کنتور آب

متداول ترین انواع دستگاه های مورد استفاده برای اندازه گیری آب عبارتند از کنتور آب سرعت سنج، کنتورهای آب جابه جایی و کنتورهای الکترومغناطیسی می باشد.

کنتور آب سرعت سنج 

این نوع از کنتور آب، سرعت جریان آب را اندازه گرفته و سپس به حجم تبدیل می کند. با این کار مقدار آب مصرفی اندازه گیری می شود.

کنتور آب سرعت سنج انواع مختلفی دارد که در ادامه برخی از آن ها را مشاهده خواهیم کرد.

کنتور آب مولتی جت: معمولا در لوکیشن های تجاری و مسکونی کوچک استفاده می شود و از چندین پورت استفاده می شود که چندین جت، آب را به یک پروانه می فرستد. سرعت آب بر سرعت چرخش پروانه تاثیر می گذارد.

کنتور آب ترکیبی: برای اندازه گیری دقیق جریان  آب بسیار بالا و پایین استفاده می شوند.

کنتور آب توربینی: معمولا مسیر جریان آب را محدود نمی کنند، همچنین دقت کمتری نیز دارند. این کنتورها معمولاً توسط مشاغل تجاری بزرگ و برای محافظت در برابر آتش استفاده می شود.

کنتور آب جا به جایی

کنتور آب جا به ‌جایی به آب برای جا به جایی فیزیکی یا عنصری که حجم آب مصرفی را اندازه‌گیری می‌کند، نیاز دارد. این کنتورها هنگام استفاده با جریان  کم یا متوسط از ساختمان‌های کوچک تجاری یا مسکونی نتایج دقیقی را ایجاد می‌کنند.

کنتور آب الکترومغناطیسی

کنتور آب الکترومغناطیسی یا جریان سنج های مغناطیسی، سرعت آب را با استفاده از عناصر اندازه گیری الکترومغناطیسی بررسی می کنند. این نوع کنتورها معمولاً می توانند جریان آب را در هر دو جهت اندازه گیری کنند و برای اندازه گیری آب خام و تصفیه نشده و فاضلاب نیز ایده آل هستند.

هزینه های مرتبط با اندازه گیری آب

سه هزینه اصلی مرتبط با اندازه گیری آب وجود دارد:

  • هزینه خرید و نصب کنتور آب
  • هزینه های مکرر استخراج قرائت کنتور و صدور قبوض بر اساس مصرف آب مشتری
  • هزینه تعویض کنتورهای آب معیوب یا قدیمی

هزینه‌های اولیه اندازه‌گیری کم است، اما هزینه‌های اندازه‌گیری در طول عمر کنتور آب به طور کلی بخش عمده‌ای از هزینه را تشکیل می‌دهد. با این حال، زیرساخت‌های اندازه‌گیری پیشرفته و خواندن خودکار کنتور، این هزینه‌های نگهداری منظم و اداری را در طول زمان کاهش داده است.

 

خرید کنتور آب

 

 

کنتور آب پیش پرداخت یا پس پرداخت

در برخی موارد، مشتری می تواند انتخاب کند که آیا برای مصرف آب خود پیش پرداخت کند یا بعد از آن پرداخت کند. اکثر کنتورهای آب پس پرداخت هستند. کنتورهای آب پیش پرداخت به مشتریان این امکان را می دهد که مقدار معینی “اعتبار” آب را از قبل خریداری کنند که روی کارت وارد می شود. در این حالت مشتریان برای داشتن دسترسی دائمی به آب، نیاز به افزایش اعتبار مداوم دارند.

آیا اندازه گیری آب الزامی است؟

بر اساس امار بدست آمده در کشور ما تقریبا در همه مکان ها نیاز به کنتور آب و اندازه گیری مصرف آب الزامی می باشد. 

مزایا و معایب اندازه گیری آب

در ادامه برخی از مزایا و معایب اندازه گیری آب مصرفی را با هم بررسی خواهیم کرد.

جوانب مثبت اندازه گیری آب 

بزگترین مزایای اندازه گیری جریان مصرفی آب عبارتند از:

مصرف کننده با داشتن مقدار دقیق قیمت و مصرف آب می تواند در مصرف آن صرفه جویی کرده و به طور دقیق حساب دقیق را داشته باشد.

هزینه راه اندازی کنتور آب کم می باشد.

کنتور آب در تشخیص نشتی در خطوط آبرسانی مفید هستند که به کاهش هر گونه مصرف آبی که درآمد شرکت اندازه گیری را به همراه نداشته باشد، کمک می کند.

معایب اندازه گیری آب

علاوه برا مزایا، اندازه گیری مصرف آب می تواند معایبی نیز داشته باشد که در ادامه با هم آن ها را بررسی خواهیم کرد.

مصرف کننده موظف می باشد طبق آمار روی کنتور که توسط مامور آب خوانده می شود تمام مبلغ را پرداخت کند. حتی اگر نشتی آب در جایی از خانه به وجود آمده باشد.

کنتورهای آب برای کارکرد به فشار ثابت آب متکی هستند و این امر در کشورهای در حال توسعه امری مناسب نیست.

آماده شدن مشتریان برای قبض آب نوسان دار دشوارتر است و مشتریان ممکن است مصرف آب و پول بدهی خود را دست کم بگیرند.

جمع بندی راجب کنتور آب و اندازه گیری مصرف

کنتور آب یک ابزار رایج برای اندازه گیری دقیق مصرف آب تجاری و مسکونی است. خانواده ها و مشاغلی که مصرف آب کمتر از حد متوسط دارند می توانند بیشترین صرفه جویی مالی را با نصب و استفاده از کنتور آب داشته باشند.

انواع مختلفی از کنتورهای آب با طرح ها و کاربردهای متفاوت وجود دارد. تولید کنتور آب هوشمند به عنوان وسیله ای برای برداشت آب از چاه ها تولید و طراحی می شود. در نهایت، اگرچه اندازه گیری آب می تواند برای اپراتورها گران و برای مشتریان در دراز مدت غیرقابل پیش بینی باشد، جنبه های سازگار با محیط زیست، تشخیص نشت و حفظ آب این روش اندازه گیری مصرف آب، ارزش سرمایه گذاری را دارد.

×