گیج سطح

لول گیج که با عنوان نمایشگر سطح نیز شناخته می‌شود، دارای عملکردی مشخص است. این وسیله جهت بررسی و نمایش سطح یک سیال درون مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت یک گیج سطح، امکان مشاهده و نظارت بر محتویات موجود در داخل یک منبع را میسر می‌سازد که در حالت عادی و بدون دستگاه گیج سنج دسترسی به آن ممکن نیست.


لول گیج چیست؟

منابع هزار لیتری به طور معمول از فولاد، استیل، پلی اتیلن و آهن گالوانیزه ساخته می‌شوند در نتیجه مشاهده داخل آن‌ها، بدون باز شدن منبع و نیز داخل شدن به در واقع غیرممکن است. به همین دلیل دستگاهی به نام گیج سطح جهت بررسی سطح سیال درون مخزن تولید و در اختیار صنعت قرار گرفت.

اساس عملکرد گیج سطح مبنی بر یکسان بودن سطح مایع موجود در تمامی منبع‌هایی است که با یکدیگر در ارتباط می‌باشند. لول های گیج انواع مختلفی را شامل می‌شوند.


انواع لول گیج 

همانطور که پیش از این بیان کردیم گیج های سطح شامل انواعی مختلفی هستند که در ادامه اطلاعات کلی در رابطه با هر یک از آن‌ها را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد. انواع لول گیج عبارتند از:


لول گیج شیشه‌ای

لول گیج شیشه‌ای یکی از انواع گیج سطح است که در گذشته استفاده از آن بسیار متداول بوده است. لول های گیج شیشه‌ای که در ارتفاع، فشار و دمای متفاوتی تولید و مورد استفاده قرار می‌گرفتند، امروزه تقریبا کاربردی ندارند و به کار گرفتن آن‌ها منسوخ شده است.

 

کاربرد گیج های سطح شیشه‌ای

گیج های سطح شیشه‌ای بیشتر در منابع با ارتفاع، فشار و حرارت کم کاربرد دارند. یک گیج سطح شیشه‌ای شامل دو عدد شیر آب‌نما است که یکی از آن‌ها در قسمت بالا و دیگری در قسمت پایینی دستگاه قرار دارد.

برای استفاده از این لول گیج، یک سوراخ روی بدنه منبع ایجاد می‌کنند و سپس شیرها، روی سوراخ تعبیه می‌شد تا با باز و بسته کردن شیرها، امکان باز و بسته کردن مسیر سیال به داخل گیج امکان‌پذیر باشد. در حد فاصل بین شیر پایینی و بالای یک محفظه شیشه‌ای یا لوله که به واسطه دو عدد واشر در بالا و پایین دستگاه جهت آب بندی مجهز شده است، نصب می‌گردد.
در برخی موارد برای حفظ ایمنی، یک محفظه شیشه‌ای دیگر در قسمت خارجی لوله شیشه‌ای نصب می‌شود‌. به طور معمول این دسته از لول های گیج، ارتفاع حداکثر یک متری دارند. زیرا این لوله‌های شیشه‌ای بسیار شکننده و حساس هستند در نتیجه ارتفاع زیاد می‌تواند منجر به آسیب دستگاه شود.


 لول گیج های شیشه‌ای نوع دوم

نوع دیگر از گیج های سطح شیشه‌ای در صنعت موجود هستند که در فشار و دمای بالا به کار برده می‌شوند. این نوع از لول های گیج از نظر سیستم ساختاری متفاوت از نوع اول هستند. در این لول گیج، بولوک های شیشه‌ای با محفظه فلزی جایگزین لوله‌های شیشه‌ای شده‌اند.

بیشترین کاربرد این گیج سطح مربوط به نیروگاه‌ها، دیگ های بخار و صنعت پتروشیمی است. هر چند نوع دوم لول گیج داریا محدودیت‌های است که از حمله آن‌ها می‌توان به قیمت بسیار بالای آن و نیز استهلاک دستگاه اشاره کرد.


لول گیج عقربه ای

نوع دیگری از لول گیج یا همان نوع سوم این دستگاه، لول گیج عقربه ای نام دارد. این لول گیج همانند گیج فشار و دما دارای یک صفحه مندرج گرد و یک عقربه است که عملکردی مشابه ساعت دارد. قسمت پشتی این گیج سطح، از طریق مکانیسم‌های مختلفی سطح سیال درون مخزن را حس می‌کند و سپس آن را به صفحه مندرج انتقال می‌دهد.

در کلیه این دسته لول گیج ها یک فلوتر یا شناور در قسمت پشتی آن تعبیه شده است. به دلیل محدودیت ارتفاع در این نوع از گیج سطح موجب عدم استقبال از آن شده است. یک نمونه‌ از این گیج ای، آمپر بنزین ماشین می‌باشد.


لول گیج مغناطیسی

لول گیج های مغناطیسی بروزترین مدل لول گیج در صنعت دنیا هستند. در ساختار گیج های سطح مغناطیسی، شیشه کاملا منسوخ شده است و دستگاه تنها از طریق خاصیت مغناطیسی عملکرد خود را اجرا می‌کند.

این دستگاه دارای عملکردی خیلی آسان است. یک شناور که مجهز به آهنربا می‌باشد درون محفظه لوله‌ای قرار گرفته است.
از آنجایی که در آهنربا قطب‌های ناهمنام یکدیگر را دفع می‌کنند و قطب‌های همنام نیز یکدیگر را جذب می‌کنند، آهنربای شناور بر روی پلاک اثر می‌گذارد و موجب چرخش آن‌ها می‌شود، تا قسمت دیگر پلاک که دارای رنگی متفاوت است، ظاهر شود. به این ترتیب سطح مایع در محلی که قرار دارد به راحتی قابل مشاهده می‌شود.

 

مزیت لول گیج مغناطیسی

مزیت لول گیج های مغناطیسی این است که امکان نصب انواع سوئیچ های مغناطیسی بر روی آن وجود دارد. در نتیجه همزمان با مشاهده سطح سیال، امکان کنترل آن وجود دارد. لازم به ذکر است در برخی از مدل‌های این دستگاه، می‌توان آن را به لول ترانسمیتر تبدیل کرد. گیج های سطح مغناطیسی نسبت به فشار، دما و سختی تحمل بالایی دارند، چرا که قسمت نمایشگر آن‌ها با سیال در ارتباط نمی‌باشد. این تیپ از گیج سطح طول عمر بالایی نیز دارد.


جمع بندی گیج سطح 

گیج سطح یکی از تجهیزات اندازه گیری سطح محسوب می شود که در صنایع مختلف قابل استفاده می باشد.

پس از تولید لول گیج ها، دستگاه‌هایی با عنوان ترانسمیتر طراحی و تولید شدند که امروزه کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارند‌. ترانسمیترها سطح مایع موجود در مخزن را به صورت دیجیتال به اپراتور نمایش می‌دهند. بنابراین با استفاده از آن‌ها می‌توان به سادگی از طریق دستگاه کامپیوتر یا پی ال سی، از میزان سطح سیال آگاه شد و هم‌چنین آن را کنترل کرد.

به این صورت که تنها با نصب یک ردیف سنسور، دستگاه شما همزمان به لول سوئیچ، لول ترانسمیتر و نیز لول گیج تبدیل می‌شود. امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید واقع شود.

×