گیج فشار

در صنایع گوناگون برای اندازه گیری فشار مایع و گاز از گیج فشار استفاده می کنند. به همین دلیل این ابزار به یکی از موارد اصلی و مهم تجهیزات اندازه گیری فشار تبدیل شده است. از آنجایی این گیج نقش مهمی در صنایع دارد قصد داریم که این مطلب را به بررسی این موضوع اختصاص دهیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید و نکات مهم آن را از دست ندهید.

گیج فشار چیست؟

درجه فشار یا گیج فشار که به عنوان فشارسنج عقربه ای و یا مانومتر نیز شناخته می شود وسیله ای برای نمایش دادن فشار ورودی و خروجی سیستم ها و دستگاه های هیدرولیک و پنوماتیک می باشد.

بدین شکل فشار مایع و گاز مورد سنجش قرار گرفته و میزان آن مشخص می شود. این گیج ها بر اساس فاکتورهای مختلفی تولید شده و انواع گوناگونی دارند. هر سیستمی یک محدوده فشار از پیش تعیین شده دارد و باید از گیج مناسبی برای اندازه گیری فشار آن استفاده شود. زیرا اگر میزان فشار بیش از حد قابل اندازه گیری توسط گیج باشد، مقدار دقیق آن نمایش داده نشده و مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

انواع گیج فشار

همانطور که اشاره کردیم گیج فشار انواع مختلفی دارد و هر یک از آن کاربرد خاص خود را دارند. بر همین اساس باید به هنگام خرید گیج به نوع آن توجه داشته باشید. در این بخش انواع گیج ها را مورد بررسی قرار می دهیم تا بهترین و مناسب ترین گزینه را با آگاهی کامل انتخاب نمایید.

گیج فشار خشک

این گیج از جمله رایج ترین مانومترهایی است که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. گبج های فشار خشک FG در اکثر پروژه های صنعتی کاربرد دارند‌. در داخل این فشار سنج ها خشک است و هیچ ماده ای وجود ندارد و عقربه های موجود بر روی صفحه میزان فشار مایعات و گازها را نشان می دهد.
این فشار سنج ها به طور پیوسته دچار لرزش می شوند زیرا دستگاه های مکانیکی و لوله های وصل شده به مانومتر می لرزند و این ارتعاش را به فشارسنج منتقل می کنند.
این فشارسنج ها قیمت مناسبی دارند و خرید آنها با توجه به مزایا قابل توجیه است. بدنه این ابزارها از استیل، آلومینیوم و یا کروم تولید شده و به طور معمول استفاده از آلومینیوم برای تولید گیج فشار خشک متداول تر است.

خواندن اطلاعات دقیق فشار از طریق صفحه مانومتر خشک کمی سخت است زیرا در داخل صفحه کمی رطوبت وجود دارد و مانع خواندن می شود.

گیج فشار روغنی

این گیج شباهت بسیار زیادی به گیج خشک دارد اما تفاوت اصلی آن وجود گلیسیرین و یا سیلیکون در داخل محفظه آن است. به همین دلیل این گیج بدین نام شناخته می شود و به آن گیج روغنی می گویند.

در این فشارسنج دیگر خبری از لرزش نیست زیرا مواد داخل محفظه لرزش و ارتعاشات را گرفته و سبب بالا بردن دقت اندازه گیری می شوند. پس می توان اینطور نتیجه گیری کرد که عقربه های مانومتر در گیج روغنی عدد دقیق تری را نسبت به گیج خشک نشان می دهند.
وجود گلیسیرین و یا سیلیکون باعث کاهش اصطکاک عقربه ها شده و میزان بهره وری را افزایش می دهد. از این طریق طول عمر این ابزار نیز بیشتر شده و می تواند تا مدت ها مورد استفاده قرار گیرد. فشار سنج روغنی از پورت برنجی ساخته می شود و بدنه آن استیل است. صفحه نمایشگر اعداد با یک شیشه و یا طلق محکم پوشیده می شود.

گیج فشار بوردون تیوب

گیج فشار بوردون تیوب از لوله بوردون ساخته شده است. این لوله انعطاف پذیر بوده و متناسب با نوع فشار تغییر شکل می دهد. به طور مثال وقتی فشار از سمت داخل وارد می شود لوله فرمی کشیده پیدا می کند و پس از ریمو کردن فشار، لوله بوردون به شکل اولیه برمی گردد.

نوک لوله به محض اینکه فشار داخلی تغییر کند شروع به حرکت می نماید و با نصب یک عقریه می توان آن را به نمایشگری برای اندازه گیری فشار تبدیل نمود.
این فشارسنج ها در صنایع بسیاری به کار می روند و کاربرد گسترده ای دارند. در شرایط خلأ دقت اندازه گیری این نوع مانومتر کاهش یافته اما در شرایط عادی دقت آن بسیار بالا می باشد. به همین دلیل استفاده از این فشارسنج به امری رایج در صنایع تبدیل شده است.

گیج فشار دیافراگمی

این نوع گیج به وسیله دیافراگم جداسازی می شود و در واقع از این دیافراگم برای اندازه گیری فشار استفاده می شود. دیافراگم بخش ورودی سیالات به داخل فشارسنج را از بخش داخلی این ابزار جدا می کند. دیافراگم فشارسنج ها شکل مختلفی دارد و در مدل های مسطح و موج دار ساخته می شود.

این نوع گیج فشار زمانی که با انواع تجهیزات هوشمند همراه شوند، دقت بسیار بالایی خواهند داشت. از این وسیله برای اندازه گیری فشار گازها استفاده شده و اصطکاک و کالیبراسیون کمی دارند.

گیج اختلاف فشار

این نوع گیج برای اندازه گیری میزان فشار در دو نقطه مشخص از یک سیستم به کار می روند. این نوع مانومتر از دو ورودی تشکیل شده اند و میزان فشار را در این دو نقطه محاسبه کرده و سپس میزان اختلاف آن را نمایش می دهند. از این نوع فشارسنج در سیستم های فیلتراسیون استفاده می شود تا مسئولان از میزان ناخالصی ها آگاه شوند.

این موضوع به این دلیل است که وقتی در سیالات ناخالصی وجود داشته باشد سطح فشار با کاهش روبرو شده و بازده دستگاه پایین می آید. بدین شکل با تعیین اختلاف فشار میزان گرفتگی و ناخالصی ها مشخص می گردد. با استفاده از این ابزار می توان میزان سلامت سیستم های مرتبط را ارزیابی نمود.

گیج فشار دیجیتال

گیج فشار دیجیتال میزان فشار را به صورت عقربه ای نشان نمی دهد بلکه فرم و شکل نمایش آن دیجیتالی است. این نوع گیج را در سیستم های معمولی و کالیبراسیون به کار می برند زیرا دقت اندازه گیری بالایی دارد.

گیج های دیجیتال نسبت به شرایط محیطی حساس هستند و نمی توان از آن ها در محیط های نامطلوب استفاده کرد. به کار بردن این نوع فشارسنج در شرایط غیر اصولی سبب پایین آمدن دقت اندازه گیری و کاهش عمر دستگاه می شود.

گیج فشار
×