انواع شیر های ابزار دقیق

انواع شیر های ابزار دقیق

شیرهای صنعتی در بسیاری از سیستم ها برای قطع و وصل کردن جریان سیال مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که شیرابزاردقیق برای اهداف گوناگونی نصب می گردند. با این وجود در بازارانواع شیر ابزار دقیق وجود دارد. در ادامه قصد داریم انواع شیر ابزار دقیق را شرح دهیم و اطلاعاتی در مورد انواع و مزایای آن ها در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

شیر صنعتی چیست؟

قبل از هر چیزی بهتر است ابتدا با مفهوم شیر صنعتی آشنا شوید. توجه داشته باشید که این شیرها در قسمت های مختلفی از زندگی انسان به کار برده می شوند. سیستم لوله کشی خانه دارای انواع مختلفی از شیر صنعتی بوده و حتی این شیرها در ماشین های ظرفشویی، گاز خانه و… به کار برده می شوند. شیر صنعتی در خطوط لوله کشی جریان گاز و هر نوع سیال دیگر به کار برده می شود. در سیستم های مسکونی، نظامی، تجاری و … شیر های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید که این شیر ها در شرکت استخراج گاز و نفت و … استفاده خواهد شد. با توجه به کاربرد شیر های ابزار دقیق، انواع مختلفی از این شیر در بازار وجود دارد. منیفولد یکی از شیرهای ابزار دقیق به حساب می آیند که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

معرفی شیر منیفولد

شیر منیفولد جزء ضروری مبدل های فشارو فشار تفاضلی است. عملکرد اصلی یک شیر منیفولد مسدود کردن یا جداسازی جریان سیال برای جداسازی محیط فرآیند ازابزار دقیق فشار است. گنجاندن یک منیفولد سوپاپ در ابزار به تعویض یا کالیبره شدن آن بدون نیاز به خاموش شدن کمک می کند. در این مقاله با انواع شیرهای منیفولد آشنا می شویم. شیر منیفولد یکی از شیرهای ابزار دقیق محسوب می شود که در صنایع مختلف قابل استفاده می باشد.

معرفی انواع منیفولد

انواع شیر منیفولد

با توجه به طراحی تعداد شیرها، منیفولد ها (Manifold Valves) به دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

• منیفولدهای دو شیره
• منیفولدهای سه شیره
• منیفولدهای پنج شیره

منیفولد دو شیره

منیفولد دو شیره با منیفولد دو سوپاپ در یک بلوک جدا و یک شیر کالیبراسیون می باشد. این منیفولد دارای پورت ورودی و خروجی می باشد.
این منیفولد دو شیره معمولا در فولاد ضد زنگ 316 با بسته بندی شیر استاندارد PTFE تولید می شوند.

شیر منیفولد سه شیره

طراحی و ساخت این منیفولد سه شیره به این صورت می باشد که از دو بلوک شیر و یک شیر اکولایزر تشکیل شده است که شیر های بلوک به رنگ آبی قابل تشخیص می باشد.
شیر اکولایزر بین اتصالات فرآیند بالا و پایین دستگاه فشار قرار می گیرد و فشارهای مساوی را در هر دو طرف فراهم می کند. منیفولد 3 شیره به دلیل عدم وجود اتصال آزمایشی به ندرت در صنعت نفت و گاز استفاده می شود.

منیفولد های سه شیره

شیر منیفولد پنج شیره

ساخت و طراحی منیفولد پنج شیره به این صورت است که دارای دارای دو دریچه بلوک، یک شیر یکسان کننده و دو دریچه هواکش یا تست است.
دریچه تخلیه با دسته قرمز، دریچه یکسان سازی با دسته سبز و شیرهای بلوک نیز با دستگیره های آبی قابل تشخیص می باشد. در هنگام کارکرد، شیر های بلوک در حالت باز و دریچه هاسی تخلیه و یکسان سازی بسته می ماند.

با پیشرفت صنایع گوناگون کارخانه هایی که در زمینه تولید این قبیل شیر ها فعالیت می کنند نیز پیشرفت چشمگیری داشته اند. تولید کنندگان همواره در تلاش اند که کالای با کیفیت و با جنس مرغوبی تولید و در بازار عرضه نمایند. توجه داشته باشید که شیر صنعتی باید با توجه به کاربرد و نیاز شما خریداری و مصرف گردد.
اگر نمی دانید که کدام نوع شیر را خریداری کنید بهتر است از طریق شماره های درج شده با کارشناسان فروش سایت دیفاکو ارتباط برقرار کنید. کارشناسان دیفاکو می توانند از طریق مشاوره رایگان بهترین نوع شیرهای صنعتی مثل انواع منیفولد ها را با توجه به شرایط، محیط، نیاز شما و.. معرفی نمایند‌.

×