ترانسمیتر چیست؟

ترانسمیتر چیست؟

ترانسمیتر وسیله ای است که از دو واژه ترانس و میتر تشکیل می شود. ترانس و میتر در کنار هم یک وسیله اندازه گیری را به وجود می آورند. این ابزار قابلیت این را دارد که کمیت اندازه گیری شده را به یک مکان دور تر بفرستد.

در ادامه قصد داریم نگاه کنی به ترانسمیتر و چیستی آن بپردازیم و انواع آن را بشناسیم. قبل از هر چیزی بهتر است بدانید که ترانسمیتر هیچ شباهتی به ترانسدیوسر ندارد و این دو را با هم اشتباه نگیرید. این دو وسیله تفاوت های بسیاری نسبت به هم دارند.

 

مفهوم ترانسمیتر چیست؟

در پاسخ به سوال ترانسمیتر چیست باید بگوییم که ترانسمیتر به وسیله ای گفته می شود که کمیت فیزیکی را اندازه می گیرد و آن را به مکان دور تری ارسال خواهد کرد. این وسیله به صورت کلی به گونه ای طراحی شده است که سه عمل بسیار مهم را به خوبی انجام دهد.

کار اولی که ترانسمیتر انجام می دهد این است که دما یا فشار را به جریان تبدیل خواهد کرد. در مرحله دوم ترانسمیتر می تواند در یک زمان مشخصی سیگنال الکتریکی را مدیریت کند. و در آخر سیگنال ارسالی قبل از اینکه به مکان مورد نظر برسد تقویت می گردد. اما چرا باید تقویت انجام شود؟ تقویت به این دلیل صورت می گیرد که خروجی نهایی با فاصله طولانی تر و بیشتری ارسال گردد. در ترانسمیتر قطعه ای به نام op-amp وجود دارد که سیگنال های ضعیف را تقویت می کند.

 

ترانسمیتر ایزوله چیست؟

ترانسمیتر انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها ترانسمیتر ایزوله است. این ترانسمیتر برای اینکه انواع سیگنال آنالوگ را تبدیل کند با کیفیت بالایی مورد استفاده قرار می گیرد. اجزای سازنده این وسیله نیز دقیقا مانند ترانسمیتر های معمولی است.

تنها تفاوتی که می توان بیان کرد وجود مدار است که مدار ها برای ایزوله کردن خروجی و ورودی به کار می روند. همین مدار ها هستند که سبب افزایش کیفیت سطح کار می شوند. از این نوع ترانسمیتر در صنایع گوناگون و حساسی استفاده می شود. این ترانسمیتر ها از سه بخش مهم تشکیل می شوند که به شرح زیر است:

  •  مبدل
  •  تقویت کننده
  •  مدار محاسبه گر و اندازه گیر

 

فرایند کالیبره کردن چگونه صورت می گیرد؟

توجه داشته باشید که کالیبره کردن تاثیر بسیار مطلوبی در نحوه عملکرد تجهیزات خواهد داشت. با توجه به این امر است که همراه ترانسمیتر ها جدول داده ای ارائه می شود که در آن دستور عمل هایی برای کالیبره کردن قرار دارد. در این قبیل جدول ها برای ورودی های مشخص مقدار خروجی در نظر گرفته شده است.

به صورت کلی اگر بخواهیم عمل کالیبره کردن را توضیح دهیم باید بگوییم که این فرایند به گونه ای است که در هر بار مقدار ورودی در جدول مشخص می شود و باید آن ورودی را به ترانس خود اعمال کنید. از سمت خروجی نیز باید انتظار همان مقداری که در جدول آمده است را داشته باشید. اگر مقدار ورودی، خروجی مشخص شده را بدست نیاورد باید از پیچ های تنظیم استفاده نمایید. اهرم ها را باید آنقدر تنظیم کنید تا در ازای ورودی که مشخص شده همان خروجی را به شما تحویل دهد.

 

ترانسمیتر چه کاربردی دارد؟

ترانسمیتر ها در دو نوع الکتریکی و نیوماتیکی هستند. لازم به ذکر است که در هر دو نوع ترانسمیتر سیگنال ارسالی به صورت استاندارد طراحی شده است. در نوع الکتریکی این وسیله، سیگنال استاندارد در بازه ۴ تا ۲۰ میلی آمپر قرار دارد و در نوع نیوماتیکی فشار هوای 15-3 از سمت ترانسمیتر ارسال می شود.

فرقی نمی کند که از کدام دستگاه خروجی بدست آورده اید. خروجی بدست آمده از ترانسمیتر در تجهیزات کنترلی قابل استفاده خواهد بود. در صنعت هایی مانند فولاد، سیمان، پزشکی، مهندسی، داروسازی و… ترانسمیتر ها مورد استفاده قرار می گیرند. به صورت کلی ترانسمیتر در هر سیستمی که اتوماسیون صنعتی نیاز داشته باشد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
یکی از اصلی ترین اجزای پروسه های صنعتی ترانسمیتر ها هستند. این قطعه معمولا در عملکرد سیستم و وضعیت مناسب آن کاربرد فراوانی خواهد داشت.

انواع ترانسمیتر

ترانسمیتر با توجه به کمیتی که آن را اندازه گیری می کند دسته بندی می شود. ترانسمیتر ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

  •  ترانسمیتر فشار
  •  ترانسمیتر رطوبت
  •  ترانسمیتر دما
  •  ترانسمیتر وزن
  •  ترانسمیتر سرعت
  •  ترانسمیتر سطح
  •  ترانسمیتر فلو

 

در هنگام خرید ترانسمیتر به چه نکاتی توجه کنیم؟

اکنون که با مفهوم ترانسمیتر و انواع ترانسمیتر آشنا شدید، در هنگام خرید انتخاب بهتری خواهید داشت. اگر قصد خرید ترانسمیتر را دارید توجه داشته باشید که ترانسمیتر ها انواع مختلفی دارند و علاوه بر این توسط برند های گوناگونی تولید می شوند.

با این وجود هر برند و هر نوع از ترانسمیتر دارای ویژگی های منحصر به فرد و خاص خود است. یعنی هر کدام دارای معایب و مزایای هستند. شما باید با توجه به صنعت و نیازی که دارید ترانسمیتر مورد نظر خود را خریداری کنید. مشاوران ما همواره در خدمت شما هستند و به صورت رایگان مشاوره مختصر و کاملی در این خصوص ارائه خواهند داد.

 

جمع بندی

مجموعه دیفاکو یکی از تولید کنندگان تجهیزات ابزار دقیق بوده و شما می توانید انواع ترانسمیتر را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از ما خریداری کنید. ما با چندین سال سابقه در این زمینه می توانیم شما را در خرید مطمئن همراهی کنیم. سایت دیفاکو بستری را فراهم نموده که شما در هر زمان و هر مکان بتوانید به صورت آنلاین انواع ترانسمیتر را خریداری و درب منزل خود تحویل بگیرید.

در صورت وجود هر گونه سوال و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های درج شده با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید و با توجه به نیاز خود بهترین نوع ترانسمیتر را برگزینید.

×