تفاوت کنتور آب هوشمند با مکانیکی

تفاوت کنتور آب هوشمند با مکانیکی

کنتور آب وسیله ای برای اندازه گیری میزان آب مصرفی می باشد و از آن جایی که آب یک مایع حیاتی است و اگر از آن صرفه جویی نکنیم یک روزی دچار کمبود آب می شویم و ممکن است در آینده به بحران کم آبی برسیم.

به خصوص در کشور ایران که با بحران کمبود آب دچار هستیم و حتما باید به صرفه جویی آن بپردازیم چون اگر روزی آب تمام بشود مشکلات بسیار زیادی به وجود می آید پس در مصرف آب باید کوشا باشیم تا در آینده دچار مشکل نشویم. کنتور آب هم وسیله ای است که کمک بسیار زیادی در صرفه جویی آب دارد پس جزء محصولات پر کاربرد می باشد. این تجهیز شامل کنتور آب هوشمند و مکانیکی است که ما در این مقاله می خواهیم به صورت کامل در مورد تفاوت کنتور آب هوشمند با مکانیکی با شما صحبت کنیم تا اطلاعات شما در این زمینه بالا برود و در هنگام خرید به درستی آن را انتخاب کنید، با ما همراه باشید.

 

چرا باید از کنتور آب استفاده کرد؟

چرا باید از کنتور آب استفاده کرد؟

به طوری کلی کنتور آب جزء تجهیزات ابزار دقیق می باشد از آن استفاده های بسیار زیادی می شود به خصوص در ساختمان های تجاری و مسکونی استفاده بسیار می شود.
به طور کلی کنتور آب به صورت مداوم میزان جریان های ورودی را اندازه گیری می کند و اطلاعات این اندازه گیری را ثبت می کند و در مرحله آخر این حجم اندازه گیری را صورت اعداد به نمایش می گذارد.

پس این وسیله بسیار مهم است و در هر ساختمانی باید از این وسیله استفاده کرد چون یک روشی برای صرفه جویی در مصرف آب های شیرین می باشد به دلیل آن که میزان آب شیرینی که در کره زمین وجود دارد، تنها 3 درصد می باشد و 97 درصد آن مربوط به آب های شور است که این نوع از آب ها قابل استفاده نیستند پس دلیل کمبود آب و صرفه جویی در آن این است که فقط ما در کره زمین 3 درصد آب شیرین مصرفی داریم.

 

تفاوت  اساسی کنتور آب هوشمند با مکانیکی چیست؟

به طور کلی وظیفه این دو وسیله یعنی کنتور آب هوشمند و کنتور آب مکانیکی، اندازه گیری میزان آب مصرفی و صرفه جویی در آن می باشد. اما هر کدام از این دو کارایی خاص خودشان را دارند و از هم متمایز می باشند. برای این که بهتر تفاوت این دو تجهیز را متوجه بشوید، آن ها را به صورت جداگانه تعریف می کنیم تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید.

کنتور آب هوشمند

این کنتور به صورت هوشمند کار می کند و جزء ابزار های دقیق محسوب می شود که میزان آب مصرفی را به صورت مداوم در اختبار کاربران قرار می دهد و افراد بدون این که بخواهند در انتظار قبض آب باشند تا میزان آبی که مصرف کرده اند را ببنینند و به راحتی می توانند از این تجهیز برای بررسی میزان آب استفاده کنند و در مصرف آب صرفه جویی کنند تا دچار بحران کم آبی نشویم.
سیستم اندازه گیری این وسیله به صورت پیشرفته می باشد و واحد اندازه گیری این وسیله لیتر یا مگا لیتر می باشد.
کنتور آب هوشمند از فناوری SWM (Smart Water Metering) استفاده می کند و این فناوری در ایران و سایر کشور ها در حال توسعه می باشد و علت استفاده زیاد از این وسیله برای صرفه جویی آب می باشد و به این صورت می باشد که این کنتور آب، از راه دور به مسئولان آب میزان آب مصرفی را از طریق فرکانس ارسال می شود و مسئولان آن ها را قرائت می کنند و اگر کاربران از آب استفاده زیادی کنند برای آن ها اخطار می فرستند و حتی اگر کاربران در آب صرفه جویی کنند برای آن ها تشویقی می فرستند که صرفه جویی تلاش بیشتری کنند.

کنتور آب مکانیکی

این کنتور آب مکانیکی مانند کنتور آب هوشمند، جزء ابزار دقیق محسوب می شود و که از این وسیله، نسبت به سایز کنتور ها بیشترین استفاده را برای اندازه گیری دارد و به صورت مستقیم میزان آب مصرفی را اندازه گیری می کند. این وسیله یک پروانه یا پیستونی دارد که متناسب با جریان عبوری مایعات و سیالات به حرکت می افتد.
واحد اندازه گیری این تجهیز لیتر بر دقیقه و یا متر مکعب به ساعت می باشد و به صورت دقیق میزان آب مصرفی را اندازه گیری می کند. کنتور آب مکانیکی جزء ارزان ترین و بهترین محصولات اندازه گیری می باشد و بیشتر در انشعابات خانگی، ساختمان های اداری و تجاری استفاده می شود.
به طور کلی کنتور آب مکانیکی به 6 دسته تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها کارایی خاص خودشان را دارند که شامل موارد زیر می باشد:

  •  کنتور آب مکانیکی سرعتی
  •  کنتور آب خشک
  •  نیمه خشک
  •  حجمی
  •  کنتور آب تر
  •  ترکیبی

 

قیمت کنتور آب هوشمند و مکانیکی

همان طور که هر کدام از این کنتور ها را به صورت جدا بررسی کردیم، متوجه کارکرد هر کدام از آن ها شدید که از هر کدام استفاده خاصی می شود. هر چه میزان کارکرد این وسیله بیشتر باشد قطعا گران تر می شود. علاوه بر نوع کنتور که در قیمت کنتور آب هوشمند و مکانیکی تفاوت ایجاد می کند، کیفیت این محصول هم مهم می باشد، یعنی هر چقدر کیفیت بالایی داشته باشد در نتیجه گران تر می باشد ولی عمر بالایی دارد و از آن می توان بیشتر استفاده کرد.
دیفاکو در فروشگاه خود از بهترین و با کیفیت ترین اجناس استفاده کرده تا مشتریان با اطمنان کامل محصول مورد نظر خودشان را خریداری و استفاده کنند.

خرید کنتور آب هوشمند و مکانیکی

برای خرید کنتور آب هوشمند و مکانیکی سعی کنید که از فروشگاه ها و سایت های معتبر آن را تهیه کنید زیرا از آن جایی که در بازار هم اجناس اصل و هم تقلبی وجود دارد و تشخیص اصل بودن آن ها بسیار سخت است، پس شما سعی کنید به از جاهای معتبر محصول خود را خریداری کنید.
دیفاکو به شما این اطمینان را می دهد که برای فروش، از محصولات اصل استفاده می کنند و حتی به مشتریان خود تضمین قیمت هم می دهد که نسبت به سایر فروشگاه ها و سایت ها از قیمت مناسبی بر خوردار است و مشتریان با خیال راحت می توانند اجناس مورد نیاز خود را تهیه کنند

×